Akordeonista Vojtech Szabó: Spolupráce s Pavlem Šporclem je báječná

11. 12. 2020 | Autor: VM ART production, s. r. o.

Akordeonista Vojtech Szabó je sólovým hráčem, jehož doménou je jazzová, francouzská a argentinská hudba, ale oslovuje i popové a rockové publikum. Aktuálně jej můžete vídat jako hosta na koncertech houslisty Pavla Šporcla a jeho Gipsy Way Ensamble.

Proč jste si vybral zrovna akordeon jako svůj nástroj? Co vás k němu táhlo?
Na akordeon začala nejdřív hrát moje sestra Mária, a protože již byl akordeon doma, sáhl jsem po něm i já. Už v předškolním věku jsem chodil s mamkou do hodin akordeonu mé sestry a paní učitelka mě do výuky zapojovala. Byla výborná, hodiny mě bavily, a to byl také jeden z pozitivních aspektů.

Vzpomínáte si na moment, kdy jste si řekl, že se chcete hrou na akordeon živit?
Ten moment byl asi ve třinácti letech, kdy jsme s rodinou permanentně řešili moji budoucnost. Hrát mě bavilo, proto mi tato volba přišla jako nejrozumnější. Podal jsem přihlášku na Konzervatoř v Bratislavě, kde jsem hru na akordeon vystudoval u paní profesorky Mgr. art Nadi Varínské.

V roce 2018 jste vydal debutové album. Jaké skladby na něm jsou?
Album je nahrané na elektrický akordeon a jsou na něm známé pecky od Astora Piazzolli (Oblivion, Libertango), nebo od Richarda Galliana (Spleen, Perle). Pozoruhodné na něm je to, že je celé album nahrané mou improvizací asi za tři dny.
O hudební stránku alba se postaral Michael Kocáb, on mi poradil, ať nahraji své nejoblíbenější skladby a tím se prezentuji.
Seznámili jsem se, dali do řeči a Pavel mi nabídl, jestli bych nechtěl být hostem na jeho CD. Taková nabídka se neodmítá.

Jaké žánry jsou vám nejbližší?
Jazz a klasická hudba.

Jak vznikla vaše spolupráce s Pavlem Šporclem?
Hrál jsem sólově na koncertě, kde vystoupil i Pavel. Seznámili jsem se, dali do řeči a Pavel mi nabídl, jestli bych nechtěl být hostem na jeho CD. Taková nabídka se neodmítá. V současnosti jsem pravidelným hostem na Pavlových koncertech a jeho agentura Sporcl Arts mě také exkluzivně zastupuje. Spolupráce je to báječná a věřím, že mi přinese hodně příležitostí a koncertů doma i v zahraničí.

 

 

Jaké programy či koncerty už jste spolu odehráli?
Odehráli jsme spoustu koncertů s projektem Gipsy fire s Pavlovou cikánskou cimbálovkou Gipsy Way Ensemble, také jsme spolu několikrát vystoupili v televizních pořadech (Paraple, Adventní koncert, Dobré ráno a jiné). V minulosti jsem byl pozván zahájit sólovým koncertem prestižní mezinárodní hudební festival mladých houslistů Kocianovo Ústí, kterého je Pavel patronem a uměleckým ředitelem.

V současnosti vystupujete jako host na jeho turné. Váhal jste dlouho nad přijetím této nabídky?
Chvíli ano, ale ze zdravotních důvodů. Byl jsem na konci loňského roku těžce nemocný (komplikovaný zápal plic, plicní embolie a také srdeční selhání) a bál jsem se, jestli koncerty zvládnu odehrát. Nakonec jsem koncerty potvrdil a každý už fyzicky líp a líp zvládám. To mě těší a posiluje dál.

Jaké jste zatím sklidili ohlasy?
Jen pozitivní, a to je ten motor, který mě žene dopředu. Vzpomínám, že na koncertě ve Frýdku-Místku za mnou do šatny přišel fanoušek a měl vytištěné moje fotky k podpisu! Moc koncert chválil a byl nadšený. Bylo to moc sympatické.

Máte nějakou další hudební metu, které byste rád dosáhl?
Rád bych tento rok nahrál album s mojí novou jazzovou kapelou a koncertoval po celém světě.

 

Tisková zpráva ve formátu PDF ke stažení zde.